jóga nidrá

A jóga nidrá a jógi alvása.

Vagy ha így egyszerűbb, a relaxáció egy formája. Ejóga nidrágy kicsit több annál, mert nem 15-20 percig tart, és több, mert több aktivitást vár el a gyakorlójától.
Úgy is lehetne mondani, hogy ez egy állapot, ami a mélyalvás előtti pillanatban tart, és ennek a pillanatnak a megnyújtása során történik meg az egyes fázisok kivitelezése.
Ez azzal jár, hogy a test minden érzékszerve visszavonódik, mintegy kikapcsol, egyet kivéve, és az a hallás.

A gyakorló a gyakorlat vezetőjének hangját követve tesz önmagán belül egy csodálatos utazást.
A lényeg az, hogy amennyire csak lehet, a jóga nidrá alatt a gyakorló maradjon mozdulatlan, és maradjon éber. Persze, előfordulhat, hogy közben átbillen az alvás állapotába, de ez általában nem tart sokáig, mert a jóga nidrá gyakorlás vezetője folyamatosan vezeti hangjával a gyakorlót, más-más utakra, önmagán belül, és a figyelem előbb-utóbb követi ezt.
Ha valaki mégis beszunnyad ez alatt, az is teljesen rendben van; ezt fontos tudatosítani, azért, hogy a jóga nidrát gyakorló ne azon “parázzon”, hogy “jaj, belealudtam”, mert ez sokkal jobban kizökkenti a relaxációs állapotból, mint az, hogy beleszunnyad.

A jóga nidrá több szakaszból áll.
Elsőként a testhelyzet beállítása történik meg, ami savaszana, hullapóz.
Ezt követi a test ellazítása, majd a légzésen át a relaxáció mélyítése.
Amikor már megvan egy ellazult állapot, egy szankalpa, egy elhatározás megfogalmazása a gyakorló feladata. Ez az elhatározás egy önmagára vonatkozó, előremutató szándékot jelent, egyszerű, kijelentő módban tett mondattal.

A következő lépésben a figyelem (tudat) tesz kirándulást a testben, testen, meghatározott sorrendben. A sorrend azért fontos, mert az agy adott területén ezek a testrészek így követik egymást. Azzal, hogy az agy megfelelő területe és az adott testrész között utazik a figyelem, javítja a testrész és az agyi terület kommunikációját. Azaz, úgy is mondhatjuk, hogy tisztul az a “vezeték”, ami e két részt összeköti. A tisztulás a kapcsolat megerősödését jelenti, egyértelműbbé válik a kommunikáció e részek között, javul(hat) az adott testrész működése, emellett jelentősen nő a testtudatosság, ami azt jelenti, jobban tud a gyakorló idővel a test jelzéseire figyelni, és ezekre a jelzésekre pontosabb válaszokat tud adni.

Az ezt követő szakaszban a légzés figyelése következik, ugyancsak meghatározott rendben, meghatározoztt szisztéma szerint. Ezzel a relaxált állapot kiteljesedik, előkészítve a tudat mélyén lévő tapasztalások előkerülését, amikhez a jóga nidrá gyakorlatát vezető olyan szavakat és kifejezéseket sorol viszonylag gyors egymásutánban, amiket a gyakorlónak magában képként kell felidéznie, imaginálnia, elképzelnie.

Amikor ez a szakasz a végére ér, a szankalpa elismétlése következik, majd a gyakorlat vezetője kihozza a jóga nidrá gyakorlóját a relaxációs állapotból.

A gyakorlat kb. 40-50 percig tart. Érdemes egy takaróval, pléddel felszerelkezni, mert ennyi fekvéstől lehűl a test, és fázás ellen ez jól jöhet.

A beszámolók szerint olyan tudati állapotot hoz létre a gyakorlat, ami mással nem érhető el, és hosszú távon a figyelem koncentrálódik, a lényegtelen dolgok eltűnnek, a stressz oldódik, a test működése kiegyensúlyozottabbá válik.

Kalocsán, nálam minden hónap utolsó szerdáján van lehetőség megtapasztalni a jóga nidrá gyakorlatát.

További információk: jóga, jógarend (órarend)

Print Friendly, PDF & Email

Hozzászólások

jóga nidrá — 1 hozzászólás

  1. Pingback: jóga nidrá – MIXTA

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük